School Leaders

Deaundre Espejo

Deaundre Espejo

  • School Captain 2015 - 2016

  • SRC Executive
  • SRC Representative 2012 - 2016
  • YMCA Youth Parliament Member for Castle Hill 2015
  • Model United Nations Youth Delegate for the Philippines 2014
  • Junior Representative Council Co-ordinator 2015
  • Rotary Youth Program of Enrichment 2014
  • Adopt-A-Schools Committee 2015- - 2016
  • Year 11 Valentine's Day Committee Leader 2015
  • Peer Support Leader 2014
  • Music Subject Leader 2014 - 2015
  • Social Science Subject Leader 2015
  • Mock Trial Team 2014 - 2015
  • Gold Duke of Edinburgh Award 2015 - 2016
  • Silver Duke of Edinburgh Award 2014 - 2015
  • Quadschools Volleyball team 2014 - 2015
  • Knockout Volleyball Team 2014 - 2015
  • NSW Sydney West Sportsmanship Awards Performer 2014
  • PULSE Sydney Opera House Soloist 2013
  • Penrith Show Ensembles 2014
  • Sleeper's Awake Art Exhibition 2014
  • APRA Young Songwriters Competition Winner 2015
  • Talent Development Project 2013 - 2014
  • Blood Donor 2014 - 2015
  • Breakfast Club Volunteer 2014 -2016
  • Nepean Hospital Volunteer 2015 - 2016

 

Abirami Raveendran

Abirami Raveendran

  • School Captain 2015 - 2016

  • SRC Executive
  • Mitchell House Vice Captain 2014 - 2015
  • Max Potential Leadership Program 2015
  • Gold Duke of Edinburgh Award Participant 2015
  • Science Student Leader 2014 - present
  • Sports Student Leader 2015
  • Sydney West Cross Country 2015
  • Volunteering Committee 2015
  • Science Peer Tutor 2014
  • Social Science Leader 2014
  • Blue Mountains and Nepean Dance Festival 2014
  • Variety Night Performance 2014
  • Sydney West Schools Orienteering Championships 2014
  • Amnesty Committee 2014
  • ICAS Writing Competition High Distinction 2014
  • Australian Mathematics Competition distinction 2014
  • Academic Achievement PDHPE 2014
  • Academic Achievement Commerce 2014
  • Academic Excellence Mathematics 2013
  • Charity Committee 2013
  • Minister's Award for Excellence in Student Achievement in Tamil 2011

Victoria Hospodaryk

Victoria Hospodaryk

  • School Vice Captain 2015 - 2016

  • SRC Executive
  • SRC member 2011 - 2015
  • SRC Junior Treasurer 2014
  • Member of NSW Youth Parliament 2015
  • UN Youth Delegate 2014
  • Sport Student Leader 2014, 2015
  • Italian Student Leader 2014
  • Drama Student Leader 2015
  • Peer Support Leader 2014
  • Valentines Day Leader 2015
  • JRC Co-ordinator 2015
  • Mock Trial Member 2015
  • Premier's Debating Challenge Regional Finalist 2014
  • Metro Competition Debater 2015
  • USA Debate 2015
  • Legacy Public Speaking Competition 2014
  • Sydney Morning Herald Public speaking 2015
  • Completion of Silver Duke of Edinburgh Award
  • Gold Duek of Edinburgh Award
  • Breakfast Club Volunteer 2014 - 2015
  • 40 Hour Famine Participant 2012 - 2014
  • Blood Donator 2014
  • Animal Welfare Club member 2012 - 2015
  • Amnesty Club Member 2014
  • Knockout Waterpolo
  • Knockout Touch Football
  • Knockout Soccer
  • Knockout Tennis
  • Knockout Cricket
  • Regional Level Swimming
  • State Level Cross Country
  • State Level Athletics
  • State Level Tennis
  • NSW All Schools Triathlon
  • Red Shiled Appeal

Dinesh Ketheeswararajah

Dinesh Ketheeswararajah

  • School Vice Captain 2015 - 2016

  • SRC Executive
  • Lawson House Vice Captain 2014 - 2015
  • Australian Neuroscience Brainbee Competition State Finalist 2014
  • Combined High Schools State Athletics - Sydney West Representative 2014
  • Represented PHS at Quadschools 2015 Soccer
  • 8th Grade AMEB Piano / 6th Grade AMEB Theory of Music
  • Knockout Soccer, Cricket, Touch football 2013 to present
  • Regional Touch Fottball Championships 2012
  • Roll Representative 2012, 2014
  • Young Leaders Conference 2014
  • Community Volunteer 2013 to present
  • Fioritura School of Music Musicals 2011 to present
  • Level 7 in the schools Merit Award System
  • State Futsal Championships 2011
  • Sydney West Cricket 2011

Simone Ferreira

Simone Ferreira

  • School Captain 2014 - 2015

  • SRC Executive
  • SRC Representative 2013 - 2014
  • Metro Cup Debating Challenge - 2014 Runners-Up
  • Western Sydney Debating Team 2013
  • Debate the Future of America
  • Premier's Debating Challenge 2010 - 2013
  • Sydney Opera House Youth Advisory Committee (2011 - 2014)
  • ADF Long Tan Leadership Award
  • UBS Young Womens Leadership Academy (2014)
  • St George Banking Scholarship (2013)
  • Australian History Competition - National Champion 2013
  • Red Shield Doorknock Appeal
  • Valentines' Day Co-ordinator
  • Debating Student Leader
  • Social Sciences Student Leader

Tithi Roy

Tithi Roy

  • Girls' School Vice Captain 2014 - 2015

  • SRC Executive
  • Penrith High School's Relay for Life team 2014
  • Breakfast Club Student Leader 2014
  • Year 11 Valentines Day Committee 2014
  • Social Sciences Student Leader 2012 - present
  • Sports Student Leader 2013 - present
  • Silver Duke of Edinburgh 2013
  • Sydney West Athletics 2013
  • Maths Peer Tutor 2013
  • Work Committee 2013
  • Jersey Committee 2013
  • Science Engineering Challenge 2012 - 2013
  • Peer Support Leader 2012

Ilhamulhaq Hatami

Ilhamulhaq Hatami

  • Boys' School Vice Captain 2014 - 2015

  • SRC Executive
  • SRC Representative 2013 - 2014
  • Breakfast Club Student Leader
  • Global Leadership Conference 2012 - 2014
  • Junior Representative Council (JRC) Co-ordinator
  • Represented PHS at Quadschools 2014 Touch Football
  • World's Greatest Shave Participant
  • NSW Young Labor Member

Lachlan Penninkilampi

Lachlan Penninkilampi

  • SRC President 2014 - 2015

  • SRC Executive
  • SRC Representative 2011 - 2014/5
  • Year Adviser Leader
  • Music Student Leader
  • Premier's Debating Challenge
  • Year 11 Metro Debating Competition
  • International Representative (Music):
    • USA - 2014
    • China - 2013
  • Winner of Artology's National Fanfare Competition 2014
  • Mock Trial 2013 - 2014
  • Max Potential 2014
  • Combined High Schools ANZAC Service, Hyde Park 2014
  • NSW Public Schools Symphonic Wind Ensemble 2014
  • State Band Championships winner 2014
  • Penrith Symphony Orchestra 2013 to present
  • Western Sydney Regional Big Band 2013
  • Western Sydney Regional Brass Quintet 2012
  • Western Sydney State Schools Concert Band 2010 - 2013
  • Trumpeter, ANZAC Day and Remembrance Day, 2012 to present
  • P & C Senior Scholarship 2013
  • Rotary Youth Service Award 2013
  • Science and Engineering Challenge 2012 - 2013
  • PULSE 2010 - 2013
  • State Choral Festival 2012 - 2013
  • State Instrumental Festival 2012 - 2014
  • English Peer Tutor 2014 to present
  • Student Leader, Debating 2014
  • Year 11 Valentines Day Committee 2014
  • Year 10 Work Committee 2013
  • Year Noticeboard Leader 2013
  • Peer Support Leader 2013
  • State Quarter Finalist Knockout Hockey 2012
  • Senior Citizens Week Volunteer 2012
  • Hawkesbury Festival 2012
  • History Mastermind Winner 2011

 

Grace Shalders

Grace Shalders

  • Girls' School Captain 2013 - 2014

  • SRC Executive
  • SRC Representative 2012 - 2014
  • Kokoda Youth Leadership Scholarship 2013, selected to undertake, and successfully completed the Kokoda Track
  • Rotary Youth Recognition Award 2014
  • Honours, Grade 8 AMEB piano
  • $10,000 raised in completing the World's Greatest Shave
  • $16,000 raised with family in completing 200km stretch of the Mornington Peninsula in the Ride to Conquer Cancer
  • Co-ordinator of student team for Relay for Life 2014
  • Breakfast Club member
  • 2013 – 2014 School Captain
  • PHS Swimming Age Champion
  • Member of PHS Mock Trial team
  • Gold Duke of Edinburgh participant

Jonas Thomson

Jonas Thomson

  • Boys’ School Captain 2013 - 2014
  • SRC Executive
  • Successfully auditioned for 2014 NSW Public Schools Drama Company
  • Selected to the State Drama Ensemble
  • Lions Youth of the Year representative
  • Performed in ‘What Are They Like?’ as a member of the NSW Public Schools Drama Company
  • Member of band ‘Merlin Twist’ placed second in the Youth Rock competition
  • Represented PHS in the Sydney West Boys Touch Football

Valerina Sureshkumar

Valerina Sureshkumar

  • Girls’ School Vice Captain 2013 - 2014
  • SRC Executive
  • History Student Leader
  • English Student Leader
  • Breakfast Club Member
  • Political Summit Leader / Co-ordinator
  • Member of Western Sydney Youth Labour
  • Blacktown Youth Ambassador Finalist
  • First place in the Senior Division of the Towers Public Speaking Competition 2013
  • Towers Public Speaking Adjudicator / Co-ordinator
  • Youth United Nations EVATT Debate Co-ordinator
  • Australian Schools ASX Sharemarket Game
  • PHS Representative at Regional Prefect Conferences
  • Quadschool Inter-school Sporting Competition Co-ordinator

Jordan Ruchalski

Jordan Ruchalski

  • Boys’ School Vice Captain 2013 - 2014
  • SRC Executive
  • SRC Representative 2012 - 2013
  • 2013 – 2014 School Vice Captain
  • Selected to undertake, and successfully completed the Kokoda Track
  • Gold Duke of Edinburgh participant
  • PHS Cross Country Age Champion
  • Selected in Nepean Zone soccer team

Tyrone Floro

Tyrone Floro

  • SRC President 2013 - 2014
  • SRC Executive
  • SRC Representative 2009 - 2014
  • Drama Student Leader
  • Year Adviser Leader
  • Penrith High School Drama Ensemble Leader
  • Breakfast Club Leader
  • Environment Committee Leader
  • Premiers Debating Challenge Western Sydney Finalist 2014
  • Debate the Future of America
  • Year 11 Metro Debating Competition 2013
  • Towers Public Speaking Competition Adjudicator
  • Sydney West Drama Festival 2013
  • NSW State Drama Festival 2013
  • Groundswell Project
  • Red Shield Youth Project
  • Red Shield Doorknock Appeal
  • Australian Schools ASX Sharemarket Game
  • Penrith High School's Relay for Life Team
  • 2013 Recipient of the Stuart Ayres All Rounder Award
  • Compère for the 2012 Sydney West Dance Festival